Gdzie przechowywane są towary, zanim trafią do sklepów?
Odpowiedź jest bardzo prosta – w magazynach! Przechowalnie tego typu różnią się między sobą wielkością, zabudowaniem, ale przede wszystkim rodzajem produktów, które mają za zadanie przechować. Wyprodukowane przez fabryki towary zostają tutaj umieszczane hurtowo i czekają na swoich odbiorców – dostawców. A z magazynów trafiają już do sklepów. Obecnie na terenie Polski funkcjonuje bardzo wiele takich obiektów, często o sporej wielkości. Nadają się pod wynajem dla producentów, którzy mogą w nich mieścić swoje wyroby, oczywiście odpowiednio zapakowane. I jest to przede wszystkim żywność, ale też odzież, kosmetyki, meble, albo wyroby papiernicze i wiele, wiele innych artykułów. Te wszystkie towary w magazynach są odpowiednio pakowane, chronione przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Co jeszcze warto wiedzieć o miejscu, gdzie trafia produkt zaraz po jego produkcji, przed dostawą do sklepu?
- Magazyny, które funkcjonują w Polsce
- Jak wygląda droga od producenta do sklepu?
- Kim są magazynierzy i na czym polega ich praca?
Magazyny, które funkcjonują w Polsce
Niedaleko Katowic, jakieś 6 km od centrum miasta, w Chorzowie znajduje się największa powierzchnia magazynowa w Polsce, która wynosi 250 tysięcy m2. Mieści się tam 12 budynków o wysokości 10 metrów. Zajmują one kilka modułów, o różnych powierzchniach – 250-300 tysięcy m2, a w sumie posiadają 74 tysiące m2. Z kolei w Gliwicach znajduje się największy budynek amerykańskiego przedsiębiorstwa w Polsce, który mierzy 210 tysięcy m2. Co ciekawe, w magazynie tym umieszczone zostały roboty, które posiadają sztuczną inteligencję, przez co praca dla dostawców paczek do sklepów jest ułatwiona. W Polsce działa też centrum dystrybucyjne supermarketu Kaufland. Posiada 9 tysięcy m2 przestrzeni. Zagospodarowanie tej powierzchni powstało w taki sposób, by znacznie móc ułatwić pracę. A pracuje się tam bardzo szybko dzięki dobremu rozplanowaniu stanowisk pracy. Wydaje się tutaj 75 tysięcy paczek zaledwie w godzinę, przy ogromnej liczbie stanowisk. W naszym kraju również powstał jedyny taki magazyn, w którym jeden człowiek zarządza tysiącami robotów ze sztuczną inteligencją. Znajduje się tam ponad 220 tysięcy sprzętów AGD. Budynek ten ma 48 m wysokości oraz niewiele, bo 6,8 tysiąca m2 przestrzeni. Możesz więc zauważyć, że powierzchnie magazynowe są bardzo duże, szerokie i pojemne, a magazyny do wynajęcia, zwłaszcza te nowo powstałe – zostały wybudowane w profesjonalny sposób. Tak więc wynajem powierzchni magazynowej jest niezbędne, zwłaszcza dla producentów, którzy nie mają gdzie przechowywać swoich produktów, nim te trafią do sklepów. Mimo że wynajem magazynu może trochę kosztować, to z pewnością zyski oraz zarobki pozwolą na zagospodarowanie miejsca w magazynie, a później na jego dystrybucję.
Jak wygląda droga od producenta do sklepu?
Na początku pracownik odbiera dany towar od producenta. Podczas tej pracy, magazynier powinien dokładnie sprawdzić przyjmowany towar, czy nie jest uszkodzony lub wadliwy. Ustalana jest ewidencja produktów, a dalej zostają odłożone one na odpowiednie miejsce. Kontrolowany jest termin ważności wszystkich produktów, tak, by najpierw do sklepu wypuścić te – o krótszej dacie. Wszystko jest odpowiednio sortowane. Towar powinien być w między czasie właściwie przechowywany – między innymi przy odpowiedniej temperaturze. Na końcu produkty trafiają do sklepów. Wszystko to musi być bardzo przemyślane. Warto zatrudnić tutaj logistyka, który będzie zarządzać całym zespołem i nadzorować pracę, która wymaga szczególnej dokładności oraz precyzji.
Kim są magazynierzy i na czym polega ich praca?
Ten zawód odnosi się do osoby, która najogólniej mówiąc, pracuje w magazynie. Co należy do jej obowiązków? Przede wszystkim pracownik ten przyjmuje, przechowuje oraz wydaje towar. Potrafi też posługiwać się specjalnym wózkiem podnośnikowym. Oprócz tego, do zadań magazyniera zalicza się sprawdzanie towaru pod względem jakości oraz kontrolowanie go, inwentaryzacja. Poza tym taka osoba dba o wszystko, co związane jest z wydaniem produktów na półki. Między innymi sprawdza daty ważności towaru oraz utrzymuje magazyn w czystości. Sprawdza również zapotrzebowanie na dane produkty, które później trafią na półki sklepowe.
Bez magazynów, producenci nie mieliby gdzie przechowywać swoich produktów. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, wynajem powierzchni magazynowej będzie wręcz niezbędny. W końcu magazyny do wynajęcia są przestronne, duże, z siedzibą niedaleko dużych miast. Nie wiem, czy wiesz, ale magazyny logistyczne są stworzone w inteligentny oraz przemyślany sposób, tak, by wszystko działało jak w zegarku – przede wszystkim by jedzenie było dostarczone na czas, by było świeże. Wpisz w wyszukiwarkę frazę magazyn wynajem, a na pewno pojawi się wiele nowoczesnych firm, które w swojej ofercie proponują wynajem budynków gotowych do zagospodarowania. Tak więc powierzchnie magazynowe do wynajęcia to inwestycja, którą trzeba podjąć, przy założeniu każdej firmy produkcyjnej na szerszą skalę.