Najpowszechniejsze fobie
Fobie są wśród nas
„Zabierz tego pająka!”, „Nie wejdę, to za wysoko”, „Boję się latać samolotem” – Podobne wypowiedzi towarzyszą nam na każdym kroku, często słyszymy je od przyjaciół, rodziny. Fobie, zwłaszcza te najpopularniejsze, utrudniają funkcjonowanie niezliczonej ilości osób.
Pięć powszechnych fobii
Arachnofobia, strach przed pająkami, dotyka aż co dziesiątą osobę. Przyczyny tego zaburzenia nie są do końca jasne. Niektórzy wskazują na podłoże genetyczne i ewolucyjne, inni na odmienność między człowiekiem a ośmionogim zwierzęciem.
Podróże samolotem należą do najbezpieczniejszych na świecie, mimo to duży odsetek społeczeństwa deklaruje lęk przed lataniem, co zwykle wiąże się z obawą przed katastrofą lotniczą. Zaburzenie to nosi nazwę awiofobii.
Fobią, do której przyznaje się znaczna część społeczeństwa, jest także aichmofobia – lęk przed igłami. Osoba cierpiąca na to zaburzenie odczuwa dyskomfort lub wręcz unika pobierania krwi oraz innych, wymagających użycia strzykawki zabiegów medycznych. W skrajnej postaci przejawia się strachem przed wszelkimi ostrymi przedmiotami, nawet zazwyczaj niegroźnymi nożyczkami lub śrubokrętem. Lęk wywołuje zwykle myśl o zranieniu.
Akrofobia, czyli lęk wysokości, dotyka aż 5% populacji. Wywołuje go zwykle odległość od ziemi i obawa przed upadkiem. W skrajnych przypadkach osoba doświadczająca tego zaburzenia może nie być w stanie wejść na drabinę.
Podobnie powszechna okazuje się klaustrofobia, strach przed ciasnymi pomieszczeniami oraz ograniczoną przestrzenią