Kreda pastewna – ekonomiczny i wartościowy dodatek paszowy nie tylko dla drobiu!
Niedobory wapnia przy wzmożonej produkcji mleka, u krów mlecznych mogą występować:
- problemy w układzie pokarmowym
- zmniejszona absorpcja składników mineralnych
Komponent w postaci kredy pastewnej jest nie tylko korzystny ze względów prozdrowotnych dla zwierząt, ale doskonale podnosi też efektywność hodowli. Przeczytaj poniższy artykuł i sięgnij po sprawdzone informacje na temat kredy pastewnej i dowiedz się, jakie korzyści wynikają ze stosowania tego wartościowego dodatku!
Kreda pastewna – jak wpływa na zwierzęta?
Tak jak było powiedziane powyżej kreda zwiększa wartość odżywczą mleka oraz pozostałych produktów hodowli, np. jak lub mięsa. Oprócz tego istotną zaletą jej stosowania jest:
- stymulowanie tworzenia się w kościach wtórnej tkanki kostnej
- zapobieganie gorączkom poporodowym u krów, co zdarza się często
- reguluje poziom jonów wapnia we krwi zwierząt hodowlanych
- jaja niosek, którym podaje się kredę pastewną jako dodatek paszowy dają produkty o mocnej skorupie i większej masie
- obniżenie ryzyka chorób takich jak krzywica i osteoporoza (podawanie kredy doskonale zapobiega złamaniom u zwierząt)
Na co trzeba szczególnie uważać podając kredę pastewną?
Wapń jest niezbędny do regulowania procesów trawiennych oraz utrzymania kośca w doskonałej formie. Kreda pastewna może być podawana wszystkim grupom zwierząt, zwłaszcza dla młodych osobników oraz samic w połogu i laktacji. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na osobniki starsze. Krowy zasuszone nie potrzebują tak dużych ilości wapnia jak krowy mleczne lub ciężarne. Trzeba też wiedzieć, że nadmiar wapnia jest równie niekorzystny co niedobór. Zwierzęta hodowlane, które pobierają zbyt duże dawki kredy pastewnej cierpią na zaparcia i nadmierne rogowacenie naskórka, nie wolno więcej przekraczać dziennych norm z uwzględnieniem poszczególnych grup.
Podsumowanie – kreda pastewna idealny dodatek paszowy dla różnych grup zwierząt hodowlanych!
Kreda jako komponent dla zwierząt hodowlanych jest bardzo wartościowym produktem. Przyczynia się skutecznie do profilaktyki chorób kości i kośca, np. osteoporozy lub krzywicy. Zwierzęta skarmiane zgodnie z tabelą żywieniową odnoszą szereg korzyści, a hodowcy cieszą się doskonałymi wynikami swojej produkcji. Jaja wyróżniają się nocna otoczką i są zazwyczaj większe. Mleko krów mlecznych skarmianych kredą ma wyższe walory smakowe, a wydajność mleczna krów jest również na wysokim poziomie. Kreda jest niedroga i bardzo łatwo dostępna. Można ją nabyć zarówno w sieci, w hurtowniach online, jak i w sklepach stacjonarnych. Charakteryzuje się ona też łatwością w podawaniu na stół paszowy. Nie wpływa negatywnie na smak pozostałych pasz – kreda jest raczej neutralna w smaku i nie zdarza się, aby zwierzęta nie chciały jej pobierać. Pamiętając o wszystkich tych zaletach, miejmy też na uwadze, aby nie przesadzić z ilością tego komponentu, ponieważ nadmiar kredy w diecie zwierząt będzie miał przykre konsekwencje dla zdrowia naszego stada.