Pages Navigation Menu

Spedycja, transport duda: opinie

Jak rozpoznać awarię skrzyni biegów? Naprawa skrzyń biegów

Jak rozpoznać awarię skrzyni biegów? Naprawa skrzyń biegów

Gdy ulegnie awarii skrzynia biegów, oznacza to przede wszystkim unieruchomienie auta na jakiś czas, ale też i wydatki i to spore. Koszty mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Naprawa jest tańsza niż zakup nowej skrzyni biegów, której cena może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak rozpoznać, że skrzynia biegów powinna znaleźć się w warsztacie?

Objawy awarii – naprawa skrzyń biegów

Naprawa skrzyń biegów zawsze zaczyna się od diagnostyki. Warto więc znać najpopularniejsze objawy awarii skrzyń biegów. Są to zazwyczaj:
utrudniona zmiana biegów; dziwne dźwięki wydawane podczas zmiany biegów (może pojawić się pukanie, zgrzytanie); dźwięki wydawane podczas hamowania silnikiem; poruszający się lewarek podczas przyspieszania i hamowania. Innymi objawami awarii są: buczenie, które pojawia się na poszczególnych przełożeniach, a także na wolnych obrotach – zwłaszcza w automatycznej skrzyni biegów oraz zapach spalenizny, który jest spowodowany przegrzaniem oleju przekładniowego.

Typy awarii

Do najczęstszych awarii skrzyń biegów dochodzi poprzez zużycie łożyska, brak szczelności w uszczelniaczu wału (pojawia się wyciek oleju), zużycie synchronizatorów,. Inne awarie to: uszkodzenie lub wytarcie kół zębatych, a także zużycie poduszek mocujących skrzynię czy dwumasowego koła zamachowego lub popychaczy i linek.